Logo – kas tai?

LogoWriter programa

Metodinė medžiaga

Moksleivių darbai

Fotogalerija

Naudingos nuorodos

Komenskio Logo pamokos

Komenskio Logo užsienyje

 


Tarptautinė  Logo  konferencija

Valentina DAGIENĖ
Matematikos ir informatikos institutas
dagiene@ktl.mii.lt  

2001 m. rugpjūčio 21–25 Lince (Austrija) vyko tradicinė, kas antrus metus rengiama tarptautinė Logo konferencija. Konferencijos motto buvo Vėžlio odisėja – tai rodo, kad Logo išplito po pasaulį, atsirado įvairių programų, daugelis jų taip sumodernėjo, kad iš pirmo žvilgsnio tapo menkai panašios į senąjį Logo pasaulį.

Logo judėjimo, prasidėjusio prieš 30 metų, pagrindinė idėja buvo profesionaliai, tačiau įdomiai supažindinti vaikus su kompiuterių pasauliu. Dabar pagrindinis dėmesys skiriamas kūrybiškumui, mąstymui, susietam su naujų technologinių priemonių pažinimu, ugdyti. Konferencijos pabaigoje kalbėta, kad pateikiant visuomenei pažangaus Logo judėjimo idėjas derėtų mažiau vartoti žodį Logo, nes kai kam tai asocijuojasi vien su primityviomis kažkada naudotomis Vėžlio komandomis.

Konferencijoje dalyvavo ir pranešimus skaitė žymūs pasaulio mokslininkai Brianas Harvey'us (solidžių knygų „Logo Science Style“ autorius, Berklio Logo programinės įrangos kūrėjas), Uris Wilensky („NetLogo“ programinės įrangos kūrėjas), Kenas Kahnas (puikios programinės įrangos „ToonTalk“ kūrėjas), Ivanas Kalašas ir Andrejus Blaho („Comenius Logo“ ir naujesnio produkto „Imagine“ autoriai), Chronis Kynigos (matematikai mokyti skirtos programinės įrangos „E-slate Logo“ kūrėjas) ir daugelis kitų.

Trumpai apžvelgsiu keletą pranešimų, kuriuose aptariamus produktus galima rasti internete ir susipažinti su jais išsamiau.

Kenas Kahnas (JAV) pristatė savo jau ne kartą pasaulyje demonstruojamą kūdikį – „ToonTalk“ programą. Ji buvo sukurta 1992 metais, šiemet pateikta atnaujinta ir papildyta versija.

Apie „ToonTalk“ kalbama įvairiai: tai nėra tiesiogiai Logo sistema, pagaliau nėra pagrindinės metaforos – Vėžlio. Pats autorius ją apibūdina įvairiai: jis sako ir kad tai yra tos pačios Logo šeimos produktas, ir kad tai – alternatyva Logo.

Tai komercinė, nepigi programa, išversta į japonų, vokiečių, švedų, portugalų kalbas. Programos demonstracinę versiją galima rasti www.toontalk.com, o straipsnių apie ją – http://www.toontalk.com/English/papers.htm puslapyje.

Labiausiai patraukęs dėmesį ir sukėlęs daug diskusijų buvo vienas iš Briano Harvey'jaus pranešimų apie reakciją į mokslininkų grupės „Alliance for Childhood“ (http://www.allianceforchildhood.net/) parengtą dokumentą „Fool’s Gold: A Critical Look at Computers in Childhood“. Visą kūrinį (99 psl.) galima rasti internete (http://www.allianceforchildhood.net/projects/computers/computers_reports.htm). Jo esmė: ar tikrai kompiuteriai naudingi jaunesniojo amžiaus vaikams? Aljanso nariai, žymūs pasaulio mokslininkai, nurodo daugelį neigiamų kompiuterio poveikių vaiko fizinei, socialinei, emocinei raidai.

B. Harvey'jus, sekdamas „Fool’s Gold“ pateiktomis pagrindinėmis neigiamomis kompiuterio įtakomis, apmąsto Logo naudojimą – ar Logo filosofija ką nors keičia kitokia, geresne linkme? Ir daugeliu atveju, lygindamas mokymą naudojant Logo su kitokiu mokymu, randa atsaką, kad vis tik Logo tebeturi ryškių pranašumų ir mažiau sukelia neigiamų pasekmių vaiko raidai.

Pagrindinė diskusijos išvada – vis dėlto atsargiai naudokime kompiuterius jaunesnėse klasėse, ypač nesižavėkime jais pradinėse klasėse. Kažkas net paleido mintį, kad nūdienos pasaulyje vargšai gaus mokymą iš kompiuterių, o turtingieji – iš mokytojų…

Beje, galima pasidairyti po B. Harvey'jaus asmeninę svetainę (http://www.cs.berkeley.edu/~bh/), kurioje gausu įvairių straipsnių. 

Mums gerai pažįstami „Komenskio Logo“ autoriai slovakai Andrejus Blaho, Ivanas Kalašas, Peteris Tomcsanyi pristatė savo naują produktą „Imagine“, kuris yra tiek modernus, kad jau sunku jį pavadinti Logo vardu. Kurdami jį autoriai turėjo tikslą mokyti vaikus objektinio programavimo principų nenaudojant paties programavimo. Sakoma, kad 95 % „Imagine“ veiksmų nereikalauja programuoti, tačiau ugdo objektinį mąstymą.

„Imagine“ turi visas šiuo metu modernias informacijos ir komunikacijos technologijos priemones: animacijos, multimedijos, interneto puslapių kūrimo, darbo tinkle galimybes, elektroninį paštą, modeliavimo priemones ir t. t. Yra ir Logo komandos, taigi galima naudoti ir ankstesnę Logo metodologiją.

Ši mokomoji programinė įranga atsirado tik šiais metais (beta versija), ją pardavinėja „Logotron“ firma (slovakų autoriai programą kūrė šios firmos užsakymu, taigi dar nėra net versijos slovakų kalba).

„Imagine“ demonstracinę versiją galima atsisiųsti iš „Logotron“ (http://www.logo.com/) svetainės.

Mokslininkas Chronis Kynigosis iš Graikijos pristatė savo sukurtą produktą „E-slate Logo“ (http://e-slate.cti.gr), skirtą matematikos mokymui, modeliavimui, tyrinėjimui.

Ypatingą pripažinimą pelnė moksliniko Secundino Coreia ir jo sūnaus Tiago sukurta mokomoji programa „Pathways“ (arba „The Magic Forest“), skirta 4–8 metų vaikams. Beje, programa parašyta naudojantis „Imagine“. Ji dar nebaigta, tačiau galima susipažinti (http://www.sirbabyface.net/pathways-en.php), panagrinėti įvairias jos versijas.

Įdomų pranešimą perskaitė maskvietė mokytoja Aleksandra Judina. Ji Logo dėsto vyresnėse, baigiamosiose klasėse ir daro su mokiniais rimtus projektus. Rekursijos, fraktalų įdomybių ir grožybių galima rasti jos svetainėje (http://www.sch57.msk.ru/~yudina).

Kita Logo konferencija po dvejų metų vyks Portugalijoje, Porto mieste. Šios šalies mokytojai noriai ir aktyviai naudoja Logo mokyklose, yra susikūrusi didžiulė Logo mokymo metodikos bendruomenė.

Dar daug būtų galima pasakoti apie šiemetinę Logo konferenciją. Tačiau konferencija paprastai būna tik langas, nedidelis langas į tai, kas daroma pasaulyje. O pro langą kiek ilgai stebėsi, nors ir gražius vaizdus? Reikia pačiam eiti – ir pačiam daryti.


Logo – kas tai?

LogoWriter programa

Metodinė medžiaga

Moksleivių darbai

Fotogalerija

Naudingos nuorodos

Komenskio Logo pamokos

Komenskio Logo užsienyje

 

Laiškus su klausimais ir komentarais siųskite adresu: logo@delfi.lt
Atnaujinta 2002 m. vasario 25 d.